wrapper

Українська влада готується підписати меморандум з МВФ. Нова редакція його проекту на днях з'явилася у ЗМІ, пише UBR.ua.

Якісь нюанси в ньому ще можуть коригуватися, хоча принципові моменти напевно залишаться і будуть підписані представниками Міжнародного валютного фонду і українськими чиновниками (президентом Порошенком, прем'єр-міністром Гройсманом та головою Нацбанку Гонтаревою). Глава НБУ вже повідомила, що до підписання залишаються лічені дні.

Найбільш принциповими моментами нового меморандуму експерти вважають реформу пенсійної системи і підняття пенсійного віку (збільшення трудового стажу), запуск ринку землі і жорсткість умов видачі субсидій.

Новий меморандум написаний для підтримки платоспроможності України: кредитори хочуть бути впевнені в тому, що наша країна зможе розраховуватися за вже взятими кредитами. А це можливо при збалансованих державних фінансах країни. Тому всі вимоги Фонду будуть підв'язані під глобальне зниження дефіциту бюджету.

«Якщо МВФ бачить, що підвищення пенсійного віку знижує навантаження на Пенсійний фонд, а введення додаткового накопичувального рахунку може погіршити ситуацію, то Фонд буде підтримувати підвищення віку або стажу, а не накопичувальні рахунки», - пояснив економіст Олександр ЖОЛУДЬ.

Після боротьби з корупцією питання «діри» Пенсійного фонду – одне з найпринциповіших для МВФ. Його дефіцит у 2016 році склав 6,4% ВВП, у той час як максимально допустимий дефіцит для всього бюджету країни 3% ВВП.

«Треба намагатися збільшувати кількість офіційно працюючих, боротися з корупцією, проводити судову реформу, щоб перенаправити корупційні потоки в бюджет. Якщо цього не буде зроблено, потрібно скорочувати число пенсіонерів у країні, як би боляче це не було. Сьогодні 10 працюючих утримують 12 пенсіонерів, а треба, щоб 1 працюючий утримував 1 пенсіонера. В ідеалі ж співвідношення повинно бути 1/0,8», - зазначив виконавчий директор фонду Блейзера Олег УСТЕНКО.

Ідея підвищення пенсійного віку наштовхнулася на потужний громадський протест у нашій країні. Тому влада на пару з МВФ вирішила схитрувати - вирішили збільшити вимоги щодо трудового стажу: за новим меморандумом, з нинішніх 15 років його підвищують до 30 років для жінок і до 35 років для чоловіків. Нюанси поки невідомі: чи повинен бути цей стаж безперервним і чи дозволять зараховувати в нього навчання, декрети та інше. Депутати можуть пропонувати різні варіанти.

«Але головне - до уваги братимуть тільки стаж, накопичений після 2000 року. Це означає, що українці, які народилися після 70-х років минулого століття, зможуть піти на заслужений відпочинок після 70 років, при тому, що середня тривалість життя в нашій країні ледве дотягує до цієї планки. Виходить, що у громадян взагалі немає економічного сенсу платити ці кошти - простіше збирати їх на безбідну старість самостійно», - зазначив експерт Фонду суспільної безпеки Юрій ГАВРИЛЕЧКО.

Схожу оцінку аналітики видали і для ринку землі. Якщо Фонд вважає, що запуск ринку дозволить залучити в країну додаткові інвестиції, підштовхне зростання економіки, дозволить замістити гроші, що виділяються міжнародними фінансовими організаціями, то від реформи земельного питання він не відмовиться.

«Поки існує заборона на купівлю землі іноземцями, просте зняття мораторію нічого не дасть», - зауважив Олександр Жолудь.

Утім, за даними заступника голови Української аграрної партії Мар'яна ЗАБЛОЦЬКОГО, якраз на знятті земельного мораторію Фонд не наполягав.

«Це ідея глави держави Петра ПОРОШЕНКА. Саме з його подачі питання включили в меморандум. Президент розуміє, що по-іншому переконати депутатів відкрити продаж сільгоспугідь не вийде. А для нього це принципово важливо, тому що дозволить залучити в бюджет близько $1,5 млрд», - пояснив він.

Третє най болючіше питання для населення - перегляд системи субсидування комунальних послуг, яка в 2016 році обійшлася держскарбниці в 40 млрд грн, а в нинішньому році на неї планується пустити 47 млрд грн.

За новою редакцією меморандуму, ці асигнування повинні бути скорочені в 3-5 разів. У кілька етапів:
- скоротити кількість сімей, які отримують знижки від держави з нинішніх 40% домогосподарств до 20%, як розраховує МВФ;
- переглянути критерії нарахування субсидії - зменшити норми субсидування опалювальної площі, споживання газу, тепла і т.п.
- монетизувати пільги – цей пункт має стимулювати громадян економити споживання ресурсів, що поставляються (газ, холодну і гарячу воду, світло). Держава виділятиме на сім'ю в якості субсидії, наприклад, 500 грн в місяць, а люди будуть економити на споживанні, щоб укластися в цю суму або отримати додаткові кошти у вигляді залишку від виділених сум. Це дозволить скоротити субсидії в 2-5 разів, що допоможе запуску реальної монетизації живими грошима.

«За нинішньої системи субсидування реальних грошей на монетизацію немає. Борги перед постачальниками закривають протоколами з оформленими субсидіями, а вони цими протоколами буцімто «розраховуються» із НАК «Нафтогаз» - йому кошти має перерахувати держава. Сам же НАК заборгував бюджету десятки мільярдів гривень податків. Так що фактично «живі» гроші не ходять. Тому система монетизації зможе функціонувати лише при жорсткому скороченні сум субсидій», - пояснив радник президента Асоціації українських банків Олексій КУЩ.

Монетизація субсидій - не нова ідея. Її починали обговорювати ще в 2008-2009 роках.

«Пункт перекочовує з одного меморандуму МВФ в інший. І цей момент вважається одним із ключових у боротьбі з корупцією», - підкреслив Олег Устенко.

Ударить по населенню і зобов'язання Кабміну перейти на автоматичний перерахунок вартості газу для населення відповідно до імпортної ціни. Якщо зараз висока ціна зафіксована на весь опалювальний сезон, то, швидше за все, з осені вона буде автоматично переглядатися щомісяця залежно від ціни палива, що купується «Нафтогазом» , і курсу гривни. Якщо б ця формула діяла зараз, то при стрибку долара з 25 грн/$ влітку до 27-28 грн/$ взимку ціни в платіжках були б ще вище.

Новий меморандум МВФ також обмежує бажання України створити експортно-кредитне агентство та індустріальні парки. В останніх Фонд побачив потенціал мінімізації оподаткування, припустив Олександр Жолудь.

«У більшості країн індустріальні парки - це території з комунікаціями: із залізничними гілками, автомобільними магістралями, інфраструктурою у вигляді підведених електромереж, газо- і водопроводів, щоб можна було швидко будувати якийсь комплекс. У нас же під індустріальними парками маються на увазі території з податковими пільгами. Це черговий варіант вільних економічних зон і територій пріоритетного розвитку. Для МВФ - це мінус надходжень до бюджету», - говорить економіст.

Ще одна стаття економії потенційних витрат бюджету, на думку Фонду, - скорочення кількості бюджетних працівників і державних службовців. З документа незрозуміло, які категорії чиновників будуть скорочувати в першу чергу і скільки всього людей залишиться без роботи. Але, як пояснили економісти, з урахуванням мінімальної економії, яку можуть отримати від цього пункту, не виключений варіант, що ним можуть пожертвувати. Або розтягнути на більш тривалий строк.

Потрапить «під ніж» МВФ і спрощена система оподаткування. Для юридичних осіб, як очікують експерти, прикриють усі лазівки, що дозволяють економити завдяки невисокому податку з обороту в 3-5% (залежно від окремої сплати ПДВ і граничних сум обороту).

«Обрізані й більш жорсткі умови по «спрощенці», швидше за все, залишать тільки для підприємців-фізичних осіб», - припустив Олексій Кущ.

Знайшлася в меморандумі також і норма про надання Державній фіскальній службі доступу до баз банківських рахунків. У цьому питанні оцінки експертів розійшлися. Допускається як спрощений і прискорений доступ податківців до рахунків тільки за рішеннями судів, так і без судових процедур. Банкіри відмовилися навіть що-небудь припускати, щоб до появи офіційних заяв не «напружувати» ринок.

Дійде справа і до корупції. Адже що б МВФ не змушував робити українську владу і на що б та не погоджувалася, результатів не буде без реальної боротьби із корупцією. Для її активізації Фонд наполягає не просто на судовій реформі, а й на запуску роботи Антикорупційного суду і збільшенні повноважень Національного антикорупційного бюро, що так відтягує українська влада. Тільки це зупинить виведення коштів через корупційні канали та перенаправить їх до доходної частини бюджету.

«МВФ вимагає не тільки непопулярних заходів, але й розумних реформ. Боротьба з корупцією - це дуже популярний захід, судячи з результатів Румунії. Ось чому Крістін ЛАГАРД, виступаючи у Вашингтоні і кажучи про корупцію, згадувала Україну. Вона підкреслила, що реформи потрібні не МВФ. Якщо цього не зрозуміти, то путь вниз нам відкритий. І тут у прив'язці до України не все гладко і зрозуміло», - зазначив Олег Устенко.

Утім, Олексій Кущ вважає, що українська влада вдасться до своєї улюбленої практики: щось зробить для отримання одного-двох траншів, і на цьому участь у програмі загальмується.

«Пропишуть пару маяків, візьмуть пару рішень для затравки, а потім відійдуть від програми до наступного Кабміну», - вважає він.

Сумнівається в отриманні траншів і економіст Олександр Жолудь. За його оцінкою, за дуже вдалого збігу обставин Україна зможе отримати цього року не більше $2-2,5 млрд. А Олег Устенко вважає, що максимум, на який точно може розраховувати Україна - $1 млрд. Саме стільки країна повинна повернути на початку цього року МВФ за попередніми позиками разом із відсотками. Імовірність отримання інших коштів фінансист назвав дивом.

«Якщо не буде конкретних кроків, країна не покаже, що почала рухатися у проведенні структурних реформ, то отримання великих коштів - це якесь диво», - підкреслив він.

Джерело: http://vesti-ukr.com


 

Последнее изменение Среда, 15 Февраль 2017

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.