wrapper

Президент і Юлія ТИМОШЕНКО синхронно заявили про необхідність введення воєнного стану. Але на ділі до радикального кроку Банкова не готова - це обрубає можливий кредит від МВФ. Навіщо ж влада знову грає на делікатній темі?

Першим про можливість введення воєнного стану (ВС) висловився заступник голови Адміністрації президента Костянтин ЄЛІСЄЄВ - у розпал боїв в Авдіївці він заявив, що Банкова це питання поки «не обговорює».

Пару днів тому заяву зробив уже президент.

«Якщо терористи перейдуть лінію зіткнення, у ту ж мить я підпишу указ про введення воєнного стану і передам в парламент», - пообіцяв він.

М'яч моментально перехопила Юлія Тимошенко, посиливши тезу необхідністю припинити торгівлю з Донецьком. І покотився сніжний ком радикальних заяв: нардеп від БПП Ірина ЛУЦЕНКО назвала умовою ВС «наступ по всіх фронтах», а її колега Борислав РОЗЕНБЛАТ пообіцяв проект закону про ВС уже до середи.

Про що мова: воєнний стан передбачає передачу влади військовим адміністраціям (а не військово-цивільним, як на Донбасі), переведення економіки на військові рейки (що одразу вдарить по інтересах великого бізнесу і олігархів).

«Для громадян це означає обмеження на зібрання і діяльність партій, пересування (введення комендантської години), доведеться носити з собою документи. Телебачення і радіо можуть зобов'язати зняти з ефіру розважальні програми та транслювати поточні повідомлення, скажімо, кожні півгодини. І, звичайно, можуть відрубати Інтернет і мобільний зв'язок», - пояснив юрист Іван ЛІБЕРМАН. Також можуть вилучити майно або відправити на цивільні роботи.

«Якщо абстрагуватися від політики, то за законом президент може ввести воєнний стан - для цього необхідно фактичне вторгнення збройних сил іншої держави на нашу територію або лише загроза вторгнення», - говорить військовий експерт Ігор КОЗІЙ.

Інша думка у екс-глави Генштабу ЗСУ Ігоря РОМАНЕНКА.

«На даний момент така необхідність відсутня, Збройні сили України здатні виконувати завдання на тактичному рівні. Не можна допускати, щоб війна переросла у широкомасштабну», - вважає він.

Глибинний зміст введення воєнного стану стає зрозумілим, якщо згадати, що півроку тому політики також щосили спекулювали на цій темі. Зокрема, в липні відповідну заяву зробив секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр ТУРЧИНОВ.

«Її використовують в момент соціально-економічної кризи, при зростанні протестних настроїв: «будете «качати» - введемо воєнний стан, - пояснив політолог Руслан БОРТНИК. - Разом з тим вводити його не можна: Петро ПОРОШЕНКО - це не Піночет або Кім Чен Ір, за підтримки нижче 10% він повторить долю ГКЧП - такий указ спровокує суспільство».

Важливе уточнення: в період воєнного стану скасовується проведення будь-яких виборів, про які останнім часом говорять все частіше, причому в різних таборах.

«За деякими даними, концепція введення обмеженого воєнного стану вже давно опрацьовувалася АП. Зараз же мова може йти про банальний шантаж зовнішньополітичних партнерів: розуміючи, що доведеться йти на компроміс, Київ створює майданчик для відступу, щоб не піти на некомфортні позиції, - пояснив політолог Михайло ПАВЛІВ. - Це означає, що воєнний стан введено не буде, але влада скаже: ми не пішли на це, хоча ситуація нас зобов'язувала».

Справжній стан справ розкрив близький до президента нардеп Сергій БЕРЕЗЕНКО.

«Вводити воєнний стан потрібно буде, тільки якщо будуть події на кшталт наступу по всій лінії фронту. Але це має свої плюси і мінуси. Потрібно буде оголосити війну (а ми ж не оголосимо її територіям, які не вважаємо самостійною державою). Плюс маємо ризик припинення кредитування з боку наших партнерів з МВФ», - пояснив він.

У кінцевому рахунку, за словами Бортника, введення воєнного стану зіграє на руку Росії, яка отримає козир у вигляді спроби зриву Києвом Мінських угод.

«Це загроза, але вона нездійсненна», - резюмував він.

Що таке воєнний стан?
У червні 2015 року парламент прийняв закон «Про правовий режим воєнного стану». Згідно з ним, в країні або в окремих областях, де вводиться воєнний стан (ВП), військове командування може самостійно або із залученням місцевих органів влади вводити заходи правового режиму.

Зокрема:
- посилюється охорона об'єктів, які життєво важливі для населення і економіки;
- вводиться трудова повинність для всіх працездатних осіб незалежно від віку;
- влада має право примусово забирати майно людей для потреб держави;
- забороняються мирні мітинги, демонстрації та інші масові заходи;
- забороняється діяльність політичних партій, якщо вона спрямована на ліквідацію країни, пропагує війну, розпалює міжетнічну, релігійну та расову ворожнечу;
- влада посилює і регулює діяльність ЗМІ та інших культмасових організацій за фактом, заборона Інтернету;
- звільнення керівників будь-яких підприємств і організацій, якщо, на думку влади, вони працюють неналежним чином;
- примусове відселення іноземців, якщо вони, на думку влади, можуть загрожувати інтересам країни.

Пропозиції щодо введенню воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях президенту подає Рада національної безпеки і оборони. Воєнний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться указом президента, який підлягає затвердженню Верховною Радою протягом двох днів. Указ про введення воєнного стану, затверджений парламентом, негайно оголошується через засоби масової інформації.

Що буде з владою
У період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Верховної Ради, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також судів, органів прокуратури, органів, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування. Це означає, що якщо воєнний стан затягнеться, то про перевибори парламенту на час бойових дій можна забути.

Що буде з людьми
Робота «на благо Батьківщини». Це означає, що доведеться піти зі своєї роботи і обслуговувати армію, якщо ти не працюєш на оборонку. Залученим до виконання суспільно корисних для Збройних сил робіт після закінчення воєнного стану повинна надаватися попередня робота (посада), а в разі її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві.

Обмеження в усьому. Згідно з законом, у разі введення воєнного стану, влада буде вводити комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світломаскування - тобто не включати без крайньої необхідності світло в будинках.
Буде встановлено особливий режим в'їзду і виїзду, обмежується свобода пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
«Євробачення» точно пролетить мимо України, адже під час воєнного стану вводиться заборона на будь-які публічні культмасові заходи.
Тотальна перевірка документів у громадян, а в разі необхідності - огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та житла людей. Військові матимуть право селитися у квартирах людей без будь-якої перешкоди.
Закон дає право вилучати у підприємств усіх форм власності й окремих громадян радіопередавачі і відповідне обладнання, телевізійну, відео- і аудіоапаратуру, комп'ютери, а також інші технічні засоби зв’язку. Може бути заборонена торгівля зброєю, побутовою хімією і алкоголем. Усі чоловіки будуть зобов'язані сповіщати військове командування про зміну проживання.
Примусове відбирання власності у юридичних осіб і громадян передбачає відшкодування його вартості. Якщо майно після скасування воєнного стану збереглося, колишній власник має право вимагати повернення його в судовому порядку або надання йому іншого рівнозначного майна.

ЗМІ
Тотальний і жорсткий контроль. Ті «репресії», які на сьогоднішній день здійснюються щодо преси - квіточки у порівнянні з тим, що буде. Влада буде жорстко стежити за тим, що друкується в газетах, про що йдеться по радіо і телебаченню. А інтернет-ЗМІ просто не стане. Під час воєнного стану Інтернет за фактом заборонений. До речі, в цьому випадку люди не зможуть користуватися і соціальними мережами.

Воєнний стан на всій території України або в окремих місцевостях скасовується указом президента за пропозицією РНБОУ в разі усунення загрози нападу або загрози національній стратегії незалежності країни, її територіальній цілісності, про що негайно оголошується через засоби масової інформації. З пропозицією про скасування воєнного стану до президента може звернутися і Верховна Рада.

Джерело: http://vesti-ukr.com/politika/223893

 

Последнее изменение Четверг, 09 Февраль 2017

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.