Версия для печати

Зимова сесія в усіх вищих навчальних закладах України завершилася, і тепер уже стало ясно, який відсоток студентів за фактом отримали стипендію за січень за новими правилами. «Країна» з'ясовувала, на скільки скоротилася кількість одержувачів стипендій після впровадження нових правил.

В українських вишах студенти складають сесію в різний час. Ті учні, які здали сесію в грудні, академічні та соціальні стипендії за новими правилами отримали вже в січні - згідно з рейтингом успішності. Цей рейтинг формується або виключно на підставі середнього балу за І семестр, або на підставі середнього балу + участь студента в інших видах діяльності (суспільній, науковій, спортивній та ін.).

Тобто тепер стипендії отримують не всі студенти-бюджетники з середнім балом «4.0», а кращі з них – ті, які займають перші місця в загальному рейтингу успішності.

При цьому якщо раніше стипендії отримували не менше 66% бюджетників на кожному курсі і спеціальності, незалежно від місця в рейтингу, то тепер на стипендії можуть розраховувати 40-45% студентів.

Але це тільки на папері.

За фактом до верхньої планки в 45% вищі навчальні заклади не дотягують. Так, наприклад, в Одеському державному екологічному університеті січневу стипендію отримали лише 42% бюджетників, у той час як у грудні минулого року ця цифра була майже вдвічі вище - 73%. Тобто фактично виплати втратила майже половина учнів.

Керівництво вишів скаржиться, що новий закон прийняли, але не дали чітких роз'яснень, як його застосовувати.

«Вводити новий порядок стипендіальних нарахувань потрібно з нового навчального року, а не взимку - в той час, коли відпустки у працівників і канікули у студентів. Це, м'яко кажучи, не раціонально», - говорить ректор одеського вишу Сергій СТЕПАНЕНКО.

Що стосується вишів, студенти яких складали зимову сесію в січні, то за січень вони отримали стипендію у старому розмірі і за старою системою нарахування, оскільки рейтинги студентів за підсумками сесії тоді ще не сформувалися. А вже за лютий студенти отримають стипендії в нових розмірах, виходячи з їх місця в рейтингу.

Серед таких вишів - студенти Київського національного університету ім. Т.Шевченка. На сайті навчального закладу рейтинги студентів вивісили вчора. Але без вказівки, хто конкретно і скільки студентів-бюджетників отримають стипендію.

«У нас на спеціальності одна група на весь курс, загалом 17 бюджетників. У рейтингових списках на сайті університету ми себе знайшли, але скільки із нас у підсумку отримають стипендію - до сих пір незрозуміло. Ніхто нічого не говорить. Мабуть, дізнаємося вже за підсумком - кому гроші прийдуть під кінець лютого, той і молодець», - розповідає «Країні» студентка Інституту журналістики.

«Як це не відомо, скільки людей буде отримувати стипендію? 40% за рейтингом», - заперечує в коментарі «Країні» проректор КНУ ім. Т.Шевченка Володимир БУГРОВ.

За його словами, не 40-45%, а саме 40% студентів можуть претендувати на стипендію - саме таку кількість стипендіатів на другий семестр 2017 року визначила Верховна Рада.

«Стипендія вже нарахована. На засіданні стипендіальної комісії затверджені реєстри осіб, які отримають стипендії», - повідомив він.

Ось тільки, якщо брати за приклад цю ж групу, в якій 17 бюджетників, і вирахувати з них 40% - виходить 6,8 осіб. Питання: округляється ця цифра до 7 чи стипендію отримають тільки шестеро студентів?

З подібною проблемою вже зіткнулися в Дніпрі - у Придніпровській державній академії будівництва та архітектури. І правила математики тут працюють не на користь студентів.

«Чесно кажучи, коли восени Гройсман заявив про заплановані зміни у нарахуванні стипендії, я не дуже вникала, - пише в редакцію «Країни» Ольга з Дніпра, мати студентки магістратури. - Навіщо турбуватися - дочка вчиться добре, всі сесії здає на підвищену стипендію, отримала диплом бакалавра з відзнакою. І навіть у грудні, коли уряд «розродився» постановою про призначення стипендій, я зовсім не вникала».

Грім, за словами Ольги, прогримів 30 січня, коли стало відомо про результати засідання стипендіальної комісії.

«Сесію дочка склала достроково, середній бал 93,4545. Подзвонила староста групи і повідомила, що стипендія призначена тільки одній людині з групи - першій за рейтингом, з оцінкою 94,3333. Німа сцена... Дочка в сльозах, я в шоці», - скаржиться жінка.

Вона уважно вивчила постанову Кабміну і стала застосовувати її на практиці.

«Довелося згадати математику, але чомусь логіка вступила з нею у протиріччя, - продовжує розповідь Ольга. – Отже, умови задачі. Дано: в групі навчається 4 людини. Ліміт стипендіатів 40-45% (чомусь саме так? Немає конкретики – 40, або 43, або 45). Питається, скільки людей отримає стипендію?»

«Рішення: 4х40/100 = 1,6 людини, 4х45/100 = 1,8 особи, тобто від 1,6 до 1,8 особи (вибачте, згадуються півтора землекопа з дитячого мультика мого дитинства), - пише жінка. - Я подумала, що цілком логічно призначити стипендію 2 особам, адже за правилами математичного округлення 1,6 і 1,8 округляється до 2. Виявляється, я не права. Міністерство освіти розпорядилося всі дробові результати округляти в меншу сторону. Так 1,6 перетворилося на 1».

Ольга каже, що вони разом із дочкою протягом тижня намагалися добитися роз'яснень. Марно.

«Керівництво вишу заявляє, що саме Міністерство освіти розпорядилося рахувати таким чином. А залишок, що утворився в результаті «цікавої арифметики» повернути назад в бюджет», - підсумовує Ольга.

В Академії жінці відкрито сказали, що «зайвих» грошей від такої математики залишилося дуже багато, але їм не дозволили нічого з ними робити, а повернути в Київ.

«Цікаво, що крім нашої групи магістрів з 4 людей є ще група фахівців, де теж 4 людини, така ж спеціальність. Ми запропонували: об'єднайте їх і порахуйте ліміт. НЕ МОЖНА. Але ж 8х4/100 = 3,2, тобто 3 людини отримають стипендію, а не 2, як зараз, - продовжує розповідь Ольга. - Ми написали звернення на «гарячу лінію» уряду. Але, чесно кажучи, на позитивний результат я не розраховую - придумають ще якісь відмазки. Цікаво, які».

Яких тільки варіантів рейтингу не складали Ольга з дочкою: студентка займає 4-е місце по механічному факультету (із 51 чоловік бюджетників), 9-е місце по п'ятому курсу (із 459 бюджетних місць). Але відповідь від вишу одна: стипендія не призначається.

«Це повний абсурд. Студенту, другому за рейтингом, з балом 93,4545 (за 100-бальною шкалою), який навчається на затребуваній технічній спеціальності, неможливо отримати академічну стипендію за успіхи в навчанні! Зауважте, я жодного разу не згадала, що з таким балом взагалі має призначатися підвищена стипендія», - пише Ольга.

За її словами, тепер у дочки пропала мотивація вчитися - піде шукати роботу.

«Прийшла стипендія щасливчику - 2013 грн. Гідна сума, гідна мотивація. Для кого!? - обурюється жінка. - У моєї доньки в групі всі сильні, вони як прийшли до вишу з настроєм вчиться, так і вчилися всі ці роки. А що тепер? Вона налаштована закинути навчання. Потрібно шукати роботу, щоб компенсувати відсутність стипендії. Мені великих зусиль коштувало переконати її йти вчитися на технічну спеціальність - мовляв, інженерів не вистачатиме, вони будуть затребувані. Так кому вони потрібні?!» - підсумовує у розпачі жінка.

Як раніше повідомлялося, у вишах виникла плутанина зі складанням рейтингів успішності студентів.

Джерело: https://strana.ua

 

Последнее изменение Среда, 08 Февраль 2017