wrapper

В Україні вже в 2017 році частина студентів можуть позбутися стипендій. На даний момент для того, щоб отримувати стипендію, достатньо за підсумками сесії мати середній бал 4.0. Але вже з наступного року Міністерство фінансів пропонує посилити вимоги і платити гроші тільки відмінникам і тим, хто дійсно потребує допомоги. Сайт «Сегодня.ua» з'ясував, хто і чому може втратити стипендії вже в цьому академічному році.

«Усі задоволені не будуть, але будуть задоволені найкращі і ті, кому дійсно потрібні стипендії», - заявив на брифінгу на тему реформування стипендій заступник міністра фінансів Сергій МАРЧЕНКО. За кілька хвилин до цього в чиновника кинули торт. Активісти, які назвалися студентами, перервали виступ держслужбовця, назвали дії міністерства «геноцидом» і проскандували «Гроші на освіту, а не на війну» і «Немає стипендії - їж міністрів».

Молодих людей вивела охорона, а організатори брифінгу вибачилися перед чиновником. Після цього Марченко з посмішкою подякував за «дуже смачний торт» і продовжив свою промову.

«Ми стоятимемо на своєму, тому що ми маємо рацію», - заявив заступник міністра.

Самі ж активісти, які відмовилися представитися, пояснили: стипендії, відповідно до закону «Про вищу освіту», мають бути повинні підвищені до рівня прожиткового мінімуму (1 399 грн.), а не скасовані.

«Студентам доводиться працювати, а не вчитись. У нас хочуть забрати останнє - ці 825 гривень! Нехай медицину і освіту оплачує еліта. Скасовувати стипендії – це просто геноцид», - заявили активісти.

Правда, як говорять у Мінфіні, скасовувати стипендії ніхто і не збирався. Більш того, суми, які виділяються на фінансування стипендій, скорочуватися не будуть, а ось вимоги до одержувачів цих коштів можуть змінитися.

Міністерство фінансів пропонує створити два фонди. Гроші з першого будуть виділятися на фінансування стипендій соціально незахищеним студентам. Розмір таких стипендій, за словами Сергія Марченка, може бути вище 1 900 грн.

З другого фонду фінансуватимуть академічні стипендії - вони також будуть вище. Зараз їх отримують усі студенти бюджетної форми навчання із середнім балом 4.0. Наприклад, якщо студент складає іспити з 6 предметів, для того, щоб залишитися зі стипендією, достатньо отримати три «3» і три «5». 75% бюджетників цій вимозі відповідають, а значить - отримують гроші. Після нововведень ця вимога стане жорсткішою. Нові критерії у відомстві не називають, однак при цьому зазначають, що гроші будуть отримувати студенти, які «справді добре вчаться».

«Ми (Мінфін - Ред.) запропонували Міністерству освіти, Міністерству соціальної політики перейти на «європейську практику», коли стипендії виплачуються не всім, а діляться на дві складові: академічні стипендії - як інструмент мотивації для того, щоб краще вчитися, і друга складова - це соціальні стипендії, які насправді є соціальною підтримкою тих студентів, які найменш соціально захищені», - пояснив міністр фінансів Олександр ДАНИЛЮК.

У прес-службі Міністерства фінансів заявили, що вони «не розробляли і не ініціювали проекти нормативно-правових актів, спрямованих на зниження рівня забезпечення стипендіями учнів і студентів». При цьому з твердженням про те, що чинну систему дійсно потрібно переглянути, міністр Лілія ГРИНЕВИЧ погодилася.

«Обов'язково залишаться соціальні стипендії - для того, щоб ті, кому це потрібно, їх отримали. Але ми вважаємо, що умови для отримання академічної стипендії повинні бути більш жорсткими. Сьогодні вона дається кожному з «трійкою». Ми вважаємо, що академічні стипендії повинні отримувати тільки ті, хто добре вчиться», - зазначила Лілія Гриневич.

Думка сторін: студенти скаржаться на бідність, а чиновники - на погану успішність.

«У мене була сусідка в гуртожитку, у неї не було пільг, але вона жила на стипендію, тому що у батьків не було коштів», - розповідає представник громадської організації «Чисті виші» Марія ШЛЯХОВА.

При цьому дівчина впевнена: тих коштів, які зараз виділяють студентам, недостатньо. «Потрібно заплатити за гуртожиток, купити проїзний у метро, ще й якось харчуватися», - пояснює Марія.

Під час брифінгу запрошені представники студентства обурювалися: якщо забрати стипендії, молодим людям доведеться працювати, а не вчитись.

«На старших курсах і так усі працюють. Але хоча б перші два роки потрібно якось протягнути. Зараз вступають до університетів і в 18 років, і «тягнути» з батьків гроші в цьому віці вже непристойно. Стипендія ж дозволяє спокійно вчитись і не думати про те, що вже з першого курсу потрібно шукати собі роботу», - говорить студент на ім’я Сергій.

«У Штатах усі працюють і нормально навчаються. І роблять стартапи. Ви теж можете нормально працювати, як і всі інші», - відповів студентам економіст Тимофій МИЛОВАНОВ.

За словами представника Центру економічних стратегій Марії РЕПКО, у процентному співвідношенні Україна витрачає на вищу освіту в середньому на 40% більше, ніж країни Європейського союзу. При цьому на капітальні витрати (інновації, обладнання) в українській сфері освіти виділяється в процентному співвідношенні значно менше коштів - гроші йдуть на зарплати, стипендії та утримання приміщень.

Людей з вищою освітою стає більше, але, як каже експерт, на продуктивності праці і ВВП це не позначається. Більш того, за словами експерта, через демографічну кризу в 90-х на даний момент випускників шкіл з кожним роком стає менше. За різними оцінками, до 80% випускників 2017-2020 років мають можливість вступити до університетів.

«Для сировинної країни це дуже високі показники», - пояснює Марія Репко.

У Міністерстві фінансів впевнені, що на даний момент стипендії не виконують мотиваційну роль в навчальному процесі - гроші отримують навіть «трієчники».

Варто зазначити, що, за словами соціолога Ірини БЕКЕШКІНОЇ, всього 11% студентів живуть на стипендії, приблизно таку ж цифру озвучують і студентські профспілки.

Нагадаємо, у Польщі студенти з середнім балом не нижче 70% від максимуму отримують 800 злотих на місяць (5 220 грн.). У Німеччині близько 700 євро (20 300 грн.) платять тим, хто набрав 80% балів від максимуму. Але платять не за рахунок бюджету, а з благодійних фондів, фондів політичних партій, профспілок, підприємств, релігійних громад і самих вишів.


 

Коментарі

Новини онлайн

Правила користування сайтом

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних матеріалів та інформаційних статей, коментарів і блогів користувачів, які розміщені на сторінках сайту, а також за наслідки їхньої публікації і використання.

Думка авторів статей, коментарів, блогів, розміщених на нашому ресурсі, може не збігатися з думками і позицією редакції.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за збитки, понесені в результаті використання або невикористання його інформації.

Прямі та непрямі образи будь-кого, зокрема, політиків, чиновників, журналістів, користувачів ресурсу; дискримінація за національною, етнічною, расовою або релігійною приналежністю, а також шовіністичні висловлювання, нецензурні висловлювання, будь-яка образлива поведінка по відношенню до авторів статей і учасників ресурсу забороняються.

Якщо модератор ресурсу, прочитавши повідомлення, вважає, що воно порушує правила ресурсу, він має право видалити його.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за висловлювання користувачів сайту. Відповідальність за повідомлення та інший контент на сайті несе користувач, який їх розмістив.

Iнформацiя та зв'язок

Портал «Хронограф» - незалежний соціальний медіапроект, мета якого - надати максимум корисної інформації про події в Україні, світі і Сумському регіоні.

«Хронограф» являє собою регулярно оновлюваний політематичний інформаційний веб-ресурс, на якому Вам завжди будуть доступні свіжі новини політичної та економічної тематики, науки та спорту, освіти та культури, відео- та фоторепортажі та ін., а також інтерв’ю і коментарі провідних вітчизняних та закордонних експертів, фахівців у галузі політики, економіки, суспільного розвитку.

Усі права захищені. При повному або частковому використанні матеріалів сайту чи за будь-якого іншого поширення розміщеної інформації посилання на сайт http://hgraf.com.ua обов'язкове.

Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст новин партнерів (інформери).

З усіх питань, пов'язаних з роботою порталу і розміщенням інформації на сайті, звертайтесь: email: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра., тел.: +38(066) 771-51-56.