Версия для печати

Наприкінці попереднього року і на початку нинішнього чиновники поспішили обнадіяти українців похилого віку, що у 2018 році їм варто сподіватися на нове підвищення пенсій. Локомотив обіцянок запустив прем'єр-міністр Володимир ГРОЙСМАН, за словами якого середня пенсія в Україні в 2018 році збільшиться на 900 грн.

«Середня пенсія у нас була 1886 грн, а стане 2787 грн. Тобто плюс 900 грн у наступному році - середня пенсія по Україні», - сказав прем'єр.

Пізніше цю тему підтримали у Мінсоцполітики та Пенсійному фонді.

Інтернет-видання «Країна» вирішило проаналізувати, як зміняться пенсії в 2018 році і кому варто сподіватися на збільшення.

Восени 2017 року Верховна Рада прийняла пенсійну реформу, в яку заклала батіг для майбутніх пенсіонерів (фактичне підвищення пенсійного віку) і пряник для нинішніх (разову індексацію пенсій за новими показниками).

З 1 січня 2018 року реформа запрацювала на повну силу і кардинально змінила норми трудового стажу для отримання пенсій.

Якщо до кінця минулого року на пенсію за віком у 60 років могли вийти ті, чий трудовий стаж становив 15 років, то відтепер мінімальний поріг офіційного стажу становить 25 і більше років.

Це означає, що ті особи, кому в 2018 році виповнюється 60 років, але які не мають 25 років стажу, втрачають право на отримання пенсії. За наявності стажу в 15 років вихід на пенсію для них можливий з 65 років. За наявності стажу від 15 до 25 років на пенсію мають право вийти особи у віці 63 років.

З огляду на те, що в 90-х роках багато українців втратили роботу або працювали без офіційного оформлення, пред'явити наявність такого стажу багатьом майбутнім пенсіонерам буде вкрай проблематично.

Не варто сподіватися і на достроковий вихід на пенсію тим, кому раніше це дозволялося за різні заслуги. Наприклад, для чорнобильців, які працювали і проживають у зоні ураження і які раніше могли вийти на пенсію, маючи 20 років стажу, цей бонус зняли. Також під скасування «пільгового стажу» потрапили педагоги, медики, металурги, шахтарі, хіміки, соціальні працівники, льотчики та інші категорії. Виняток було зроблено тільки для військовослужбовців і співробітників правоохоронних органів – вони, як і раніше, мають право достроково вийти на пенсію.

Усім, кому не вистачить стажу, уряд пропонує його докупити. З огляду на те, що в 2018 році мінімальна зарплата становить 3723 грн, річний стаж «автоматично» коштує 19 тис. 657 грн.

«Дійсно, можна буде прикупити необхідний страховий стаж. Але це абсурд. Якщо у мене є гроші, який сенс віддавати ці реальні гроші нашій владі і сподіватися на якесь диво у майбутньому, до якого взагалі можна не дожити», - говорить економіст, президент Українського аналітичного центру Олександр ОХРИМЕНКО.

Пенсійна реформа змінила і формулу нарахування пенсій. Якщо до початку 2018 року кожен рік стажу множився на трудовий коефіцієнт 1,35, то тепер буде множитися на 1. На пальцях це означає, що ті, хто вийшли на пенсію до нового року, виявилися багатшими за тих, хто піде на пенсію по реформі. Наприклад, при стажі у 32 роки пенсія працівниці держсектора (коефіцієнт зарплати 1,9) становитиме 2288 гривень. Але якби коефіцієнт страхового стажу обчислювався, як раніше (тобто кожен рік стажу множили на 1,35), то пенсія цієї працівниці склала б 3090 гривень, а це значно більше.

«Зниження трудового коефіцієнта призведе до того, що більшість нових пенсіонерів отримає пенсію на 35% менше, ніж могли б отримати за старим законом. Для людини, що має стаж 35 років, коефіцієнт трудового стажу у формулі нарахування пенсії став набагато нижче. Влада каже, що її реформа стимулює людей працювати більше, але сама відібрала у людей, які працювали, 35% доходів, які вони могли отримувати за старим законом», - пояснивекс-міністр соцполітики, народний депутат Михайло ПАПІЄВ.

Мінімальна пенсія для майбутніх пенсіонерів у нинішньому році відповідає прожитковому мінімуму для осіб непрацездатного віку - 1373 грн. Протягом року прожитковий мінімум буде підвищуватися двічі: з 1 липня для непрацездатних громадян він складе 1435 грн, з 1 грудня - 1497 грн. Відповідно збільшаться і розміри мінімальних пенсій.

За наявності страхового стажу в 30 років мінімальна пенсія становитиме не 1373, як у інших пенсіонерів, а 1489 грн - 40% мінімальної зарплати. Це новація пенсійної реформи - раніше такого ранжирування не було.

Тобто найбільша категорія осіб, які можуть розраховувати на надбавку, - це ті, хто (незалежно від стажу) отримує мінімальну пенсію. Зростання за рік складе максимум 124 гривні.

Для всіх інших пенсіонерів пенсія буде така ж, як була після осучаснення з 1 жовтня 2017 року. Нового осучаснення та індексації в 2018 році не передбачено і в бюджет не закладено.

Ще одна категорія пенсіонерів, яким регулярно обіцяють підвищити пенсії, - це військовослужбовці ЗСУ, співробітники МВС, СБУ та інші силовики. Всього в Україні 550 тисяч таких пенсіонерів. Виплати цим категоріям в Україні не індексувалися з 2008 року. Тепер же підвищення може відбутися у разі прийняття Верховною Радою спеціального закону, який був розроблений Кабміном у грудні минулого року. Уряд відправив проект в РНБО і після візи цього відомства він буде поданий до Верховної Ради.

За прогнозами Міністерства соцполітики, в результаті перерахунку пенсії військовим пенсіонерам підвищаться в середньому на 1500 грн. Проте в бюджет 2018 року відповідні суми поки не були закладені. Однак якщо це станеться, то уряд за рахунок військових пенсіонерів зможе виконати свою обіцянку про підвищення розміру середньої пенсії по всій країні, навіть не підвищуючи її більшості інших пенсіонерів.

Основну надбавку до пенсій в уряді обіцяють у 2019 році. Примітно, що саме в 2019 році повинні будуть пройти чергові (якщо, звичайно, раніше не станеться дострокових) вибори президента (в березні) і вибори до Верховної Ради (у жовтні). Згідно з пенсійною реформою, з 2019 року підвищення відбуватиметься за формулою: 50% від зростання середньої зарплати плюс 50% від зростання рівня інфляції.

Якби такий перерахунок відбувся у 2017 році, в середньому пенсіонери отримали б надбавку в 500 гривень. Оптимістичні прогнози Мінсоцполітики показують, що в 2019 році таке підвищення може скласти до 20% розміру пенсій. Тобто для тих, у кого буде мінімалка, це близько 300 гривень, а для тих, хто отримує пенсії по 10 тисяч гривень, збільшення може скласти 2 тисячі.

Джерело: https://strana.ua


 

Последнее изменение Понедельник, 15 Январь 2018